Stogų dengimas PVC danga

 

1. Protan PVC stogo dangų savybės ir panaudojimo galimybės

 

1.1. Protan PVC stogo dangų tipai:

 • Protan SE (stogas) – tai poliesteriu armuota, mechaniškai tvirtinama PVC danga, kurios sudėtis: viršutinis sluoksnis iš lanksčios PVC, gaminamas spalvoto neslidaus tekstūrinio paviršiaus. Viršutinis sluoksnis turi savyje stabilizatorius, kurie padidina atsparumą aukštoms ir žemoms temperatūroms, ultravioletiniams saulės spinduliams ir apriboja ugnies plitimą, pagrindas iš austo poliesterinio audinio. Apatinis PVC sluoksnis tamsiai pilkos spalvos.
 • Protan G – tai PVC danga sustiprinta stiklo audiniu ir skirta balastiniams stogams, detalių įrengimui arba kaip hidroizoliacinis sluoksnis kituose stoguose. Sudėtis:  viršutinis sluoksnis iš lanksčios PVC, gaminamas spalvoto neslidaus tekstūrinio paviršiaus. Pagrindas iš stiklo audinio. Apatinis PVC sluoksnis tamsiai pilkos spalvos.
 

1.2. Protan dangų techninės charakteristikos:

 

Protan SE

Protan G

Spalva

Šviesiai ir tamsiai pilka

 

Storis, mm

1,5

1,5

Svoris, kg/m2

1,3 ir 1,65

1,55

Nutraukimo jėga tempimui, N/50 mm

³1100

³450

Santykinis pailgėjimas, %

³15

³180

Lankstumas

<-30°C

<-30°C

Terminis stabilumas, %

-0,5

±0,1

Atsparumas taškinei apkrovai, N, EPS 20kg/m2

³350 ir 400

³200

Santykinis garų pralaidumas g/m2 h Pa

51 x 10 -6

35 x 10 -6

 

 • Protan SE ir G stogo dangų cheminis atsparumas priklauso nuo suspaudimo, sąlyčio laiko ir sąlyčio medžiagos temperatūros.
 • Protan dangos naudojamos visuomeniniuose, pramoniniuose ir gyvenamuose pastatuose.

 

2. Pristatymas, sandėliavimas

Protan PVC stogo dangos (ritiniai guli horizontalioje padėtyje) pristatomos paletėse po 680 m2. Ant kiekvienos paletės yra pakuotės etiketė, kurioje nurodyti dangos kiekis ir tipas. Paletėje gali būti:  2m pločio – 17 vnt. Ir  1m pločio  – 34 vnt.

Sandėliuojama horizontaliai, gamintojo pakuotėje.

Paletės išardomos, užkėlus jas ant stogo konstrukcijos. Padėklas dedamas ant laikančios stogo konstrukcijos.

3. Reikalavimai konstrukcijoms ir medžiagoms

3.1. Pagrindui:

Plieniniai profiliuoti pagrindai:

– Galvanizuoto plieno pagrindai turi būti ³0,7 mm storio, aliumininiai – 0,9 mm, o tvirtinimo elementai iš nerūdijančio plieno.

– Plieniniai profiliuoti pagrindai turi užtikrinti patikimą tvirtinimą visų perimetrų ir ties angomis.

– Tvirtinimo elementai visada įrengiami tik į plieninio pakloto profilio bangos viršų.

– Savisriegių minimalus įsriegimo ilgis  – 15 mm.

Gelžbetoninės perdangos:

– Paviršius turi būti lygus, sandūros tarp plokščių užpildytos.

Paviršiaus didesnius nelygumus užglaistyti

 

3.2. Garo izoliacijai:

– Plokščiuose stoguose kondensatas susidaro, kai šiltas vidaus oras laisvai pakyla iki stogo konstrukcijų ir susiduria su šalčiu per stogo paviršių. Oras atšąla ir susidaro kondensatas. 

– Protan PVC stogų  sistemomis, priklausomai nuo patalpų drėgnumo, gali būti naudojamos šios garo izoliacinės medžiagos: standartinis nearmuotas polietilenas 200 mk.

– Garo izoliacija įrengiama pagal projektą ir įrengiama taip, kad stogo konstrukcijose nesikauptų drėgmė.

– Ant pagrindo neturi būti aštrių daiktų, kurie gali pradurti garo izoliaciją.

– Įrengiant garo izoliaciją iš polietileno plėvelės, siūlės užleidžiamos ne mažiau 200mm.

– Įrengus garo izoliaciją, tuoj pat turi būti sudėta termoizoliacija ir paklota PVC danga.

 

3.3 Šilumos izoliacijos įrengimui:

– Įrengiant kiekvieno sekančio šilumos izoliacijos sluoksnio siūlės neturi sutapti.

– Šilumos izoliacijos tvirtinimas atliekamas kartu su stogo dangos tvirtinimu.

– darbų seka turi būti suplanuota taip, kad ta pati pamaina, sudėjusi izoliaciją, spėtų padengti vandeniui nelaidžia danga.

 

4. Protan stogų sistemų įrengimas

4.1. Mechaninio tvirtinimo taisyklės:

 • klojant 1 m pločio juostas, atstumas tarp tvirtinimo elementų išilgai juostos krašto turi būti ne didesnis kaip 1 m. Išimtys daromos priklausomai nuo vėjo apkrovos skaičiavimų.
 • 2 m pločio juostos gali būti naudojamos tik centrinėje stogo dalyje ir stogams su apribota vėjo apkrova, o atstumas tarp tvirtinimo elementų neviršyti 0,6 m.
 • tvirtinimo elementai montuojami ne arčiau 30 mm nuo juostos krašto.
 • PVC stogo dangų juostos turi būti klojamos statmenai betoninių arba profiliuoto metalo plokščių krypčiai.
 • stačiakampės poveržlės dedamos taip, kad jų ilgesnioji kraštinė būtų lygiagreti juostos kraštui. Žemi parapetai (< 0,3 m) ir parapetai, esantys stogo plotuose su didele vėjo apkrova, turi būti mechaniškai sutvirtinti PVC “kišenėmis” ir prieglaudomis.

 

4.2. Standartinis tvirtinimas:

 1. Protan SE tvirtinama mechaniškai tiesiogiai prie atraminės konstrukcijos. Tvirtinimo elementai yra sraigtai, betoninės vinys, išsiplečiantys kaiščiai. Tvirtinamas PVC stogo dangos kraštas, kuris uždengiamas kita juosta. Juostos kraštas pažymimas (arba jau yra gamintojo pažymėtas) dviem linijom – viena parodo kur priglaudžiamas gretimos juostos kraštas, o kita – kur bus montuojami tvirtinimo elementai.
 2. Įrengiant Protan SE, naudojamas sulydymo aparatas su 40 mm galvute. Užleidimas turi būti 130 mm, jei SE yra 1 m pločio ir 140 mm, jei 2 m pločio. Tvirtinimo elementas montuojamas taip, kad liktų 30 mm iki juostos krašto.

 

4.3. Protan SE standartinio tvirtinimo instrukcija:

 • išvyniojamas visas ritinys.
 • šonuose užleidžiama 130 mm, kai ritinys 1 m pločio ir 140 mm, kai 2 m pločio.
 • užtvirtinama 2 – 3 tvirtinimo elementais viename juostos gale.
 • danga atsargiai ištempiama išilgai juostos.
 • užtvirtinami 2 – 3 tvirtinimo elementai kitame juostos gale, laikant juostą ištemptą.
 • kad paviršius būtų lygus ir be raukšlių, montuojant tvirtinimo elementus, juosta atsargiai ištempiama skersine kryptimi, prisilaikant nubrėžtos linijos.
 • juostų kraštai suvirinami sulydymo aparatu.
 • suvirinus pirmąją siūlę, ištempiama ir užtvirtinama kita juosta.
 1. Įrengus pirmą PVC stogo dangos juostą, patartina toliau dirbti pagal principą: pirmiau suvirinama siūlė, po to tvirtinama mechaniškai. Tokiu būdu PVC stogo danga gerai ištempiama. Išimtys daromos, kai įrengiant plokščią stogą, klojamos kelios juostos iškart. Tokiu atveju juostos gali būti užtvirtintos prieš jas suvirinant.
 2. 2 m pločio juostos klojamos centrinėje stogo dalyje arba ant stogų su nedidelėmis vėjo apkrovomis.

1 pav. Protan SE dangos tvirtinimo būdas

4.4. PVC dangos sulydymas karštu oru: 

 • Protan PVC stogo dangos sulydomos karštu oru, naudojant rankinį arba automatinį sulydymo aparatus.
 • Sulydomi paviršiai yra kaitinami karštu oru ir suspaudžiami. Kai jie atšąla, sulydytos vietos turi tokį pat stiprumą tempimui kaip ir pati Sulydymas karštu oru galimas prie įvairių aplinkos oro temperatūrų.
 • Dėl drėgnos PVC stogo dangos arba drėgmės siūlėje, sulydžius gali atsirasti pūslės.
 • Perkaitinta danga suragėja. Požymiai – stogo dangos krašto parudavimas. Plėšiant, lengvai nusilupa.
 • Gerai sulydytos siūlės požymis – vienodas viršutinio pilko ir apatinio tamsiai pilko PVC sluoksnių susilydymas. Sulydymo kokybę tikrinama plėšimu.
 • Pakartotinas PVC stogo dangų sulydymas galimas per visą dangos eksploatavimo laikotarpį.
 
 

Automatinis sulydymas:

Ritinys pilnai išvyniojamas ir užtvirtinamas dviem tvirtinimo elementais kampuose viename juostos gale. Ištempus juostą ir užtvirtinamas kitas jos galas dviem tvirtinimo elementais.Taip užfiksuojama juosta, kol bus vykdomi kraštų tvirtinimas ir sulydymas. mechaniškai pritvirtinus pirmos juostos kraštą, antroji klojama taip, kad perdengtų pirmosios užtvirtintą kraštą (130mm, kai plotis 1 m ir 140 mm, kai – 2 m).  sulydymo automatinis aparatas pastatomas taip, kad prispaudimo volas eitų išilgai PVC stogo dangos krašto. Galinis vedantysis ratas taip pat turi eiti pagal kraštą. Pakelkite ir užlenkite dangos kraštą kuo arčiau prispaudimo volo. Įstatykite 40 mm antgalį ir įjunkite variklį. Patikrinkite ar galinis ratas yra ant tiesės. Lydant, nepalikite veikiančio aparato be priežiūros. Lydymo eigoje iš siūlės gali išeiti šiek tiek dūmų. Kai aparatas pasiekia siūlės galą, ištraukite antgalį, kol jis neįsirėmė į kokią kliūtį. Baigus lydymą automatiniu aparatu, užbaigimus reikia sulydyti rankiniu aparatu. Prieš pradedant sekantį lydymą, tikrinamos siūles plėšimu. Rekomenduojama tikrinti kas 200 m.

Lydymas rankiniu būdu:

Siūlės sulydomos su 40 mm pločio antgaliu ir prispaudžiamos su 40 mm pločio silikoniniu voleliu. Detalių sulydymui naudojamas 20 mm pločio antgalis ir 40 ir 20 mm pločio voleliai. Instrukcija: nustatoma karšto oro temperatūra kaip parodyta aparato temperatūrinėje skalėje. Prieš sulydant, patikrinamas siūlės atsparumas plėšimui ant atskiro PVC stogo dangos gabaliuko. Kai užleidimas pakankamas, pirma sulydoma vidinė siūlės dalis, po to kraštas. Plokščia antgalio dalis įstatoma tarp PVC stogo dangos sluoksnių. Lydant, danga lengvai spaudžiama voleliu. Sulydžius pagrindinę siūlę, antgalis ir volelis laikomi kampu į juostos kraštą. Jei naudojamas platus volelis, tai spaudžiama tik jo kraštu. Antgalį reikia laikyti virš apatinio sluoksnio, kad neužsidegtų ar neliktų perkaitinimo žymių.

 

4.5. PVC dangos įrengimui naudojami  įrankiai ir įrengimai:

Automatinis sulydymo aparatas:

PVC stogo dangos sulydomos karštu oru. Automatinio sulydymo aparato važiuoklė padaryta iš vientiso tvirto aliumininio rėmo su laikikliu papildomam 5 kg svoriui. Aparatas turi elektroninį temperatūros ir greičio reguliatorių. Rekomenduojamas maksimalus sulydymo greitis yra 3 m/min. ir sulydymo plotis 40 mm.

 

Rankinis sulydymo aparatas:

Rankinis sulydymo aparatas naudojamas ir užtaisymams ir siūlėms. Naudojami du antgaliai. 40 mm pločio – siūlėms, 20 mm pločio – užtaisymams ir  antgalis PVC kordo suvirinimui.

 Sulydymo aparatas yra vienas iš svarbiausių Protan PVC stogo dangų įrengimo įrankių.

 

4.6. Reikalavimai įrankių eksploatacijai ir saugojimui:

 • aparatuose yra jautri elektronika, todėl turi būti laikomi sausai ir apsaugoti nuo šalčio;
 • jeigu aparatas laikomas ant stogo, labai svarbu, kad jis būtų patikimai uždengtas ir apsaugotas nuo lietaus ir šalčio;
 • antgaliai valomi metaliniu šepečiu po kiekvieno suvirinimo arba prieš suvirinimą;
 • srovės transformatorius naudojamas tik su dviguba izoliacija;
 • aparatas gali dirbti neoptimaliai dėl energijos praradimo, naudojant per ilgus laidus;
 • kaitinimas sumažinamas iki nulio, leidžiama atvėsti ir tik tada išjungiamas aparatas;
 • niekada nepalikite įjungto aparato be priežiūros.

 Jei sulydymo aparatas nepasiekia aukštos temperatūros, reikia patikrinti:

 • energijos šaltinį;
 • temperatūros reguliatorių;
 • ar atvira ir neuždulkėjusi šalto oro paėmimo anga;
 • ar gerai uždėtas antgalis.

 

4.7. Sulydymo kokybės ir pralaidumo vandeniui tikrinimo metodas –testas su siūlių zondu (kabliu):

 • zondo galą pridėkite prie siūlės krašto ir veskite pagal siūlę, šiek tiek spaudžiant;

– tokiu būdu rasite blogai sulydytas siūlės vietas, kadangi zondas įsiskverbia į nesulipusią vietą;

 • kai pasirodo ”žuvies burna” , bandykite atskirti siūlę, kol ji daugiau neatsiplėšia. Tada rankiniu aparatu sulydykite aptiktą nekokybišką siūlę.

 

4.8. Prijungimas prie vertikalių paviršių:

 – Minimalus PVC stogo dangos užleidimas ant sienos turi būti 150 mm nuo paviršiaus.

 • Protan SE yra mechaniškai tvirtinama su “kišene” arba plieno juostele.

 

5. PAGRINDINIAI SAUGUMO TECHNIKOS REIKALAVIMAI

 

 1. Darbus gali atlikti darbuotojai išklause instruktažą darbo vietoje, supažindinti su objektu, darbo projektu, pavojingomis zonomis, aprūpinti darbo drabužiais, avalyne, apsauginiais šalmais, pirštinėmis.
 2. Darbo vietoje darbuotojai visada turi būti su šalmais.
 3. Prieduobė, parapetas, angos esančios ant stogo visu perimetru, turi būti aptverti apsaugine tvorele.
 4. Pavojingose darbo vietose darbus gali atlikti aukštalipiai prisirišę prie konstrukcijų saugos diržais.
 5. Darbuotojas pastebėjas neaptvertą pavojingą zoną turi pranešti darbų vadovui, kuris organizuoja aptvėrimo darbus.
 6. Kėlimo darbus atliekant kranu, stropavimo darbus ir vadovauti krano darbams gali tik atestuoti ir turintys galiojantį stropuotojo pažymėjimą.
 7. Visi elektros prietaisai, elektros kabeliai, ritės turi būti tvarkingi, neturėti pažeistų vietų.